Jak wybrać dachówkę na dach

1
1508
wybieramy dachówki

Dachy coraz częściej traktowane są jako piąta elewacja budynku. Mają zdobić. Odpowiednio dobrana dachówka powinna tworzyć spójną całość z domem.

Dostępność dachówek na rynku jest przeogromna. Wybór tej najlepszej dachówki, która będzie pasowała do konstrukcji dachu i stylu domu, nie jest dla laika łatwy. Warto więc korzystać z wiedzy ekspertów: architektów, który przygotowują projekt domu, lub dekarzy, którzy będą kłaść dachówkę.

Ogromne znaczenie przy wyborze dachówek, ich rodzaju i koloru ma styl budowanego domu, kolor jego elewacji oraz konstrukcja dachu.

Wielu osobom planującym zbudowanie domu wydaje się, że o dachówce pomyślą pod koniec inwestycji. Nic bardziej mylnego. Zwlekając z decyzją, mogą znaleźć się w sytuacji, kiedy ich wybór będzie warunkowany przez materiały, z jakich zostanie wykonany cały dom, z jakich zbudowany będzie dach i jak będzie wyglądała więźba dachowa.

Na etapie tworzenia projektu łatwo jest zawczasu przygo-tować dach pod odpowiedni ciężar dachówek. Trudniej jest wtedy, gdy w gotowym domu planuje się wymienić tylko pokrycie dachu. Przy słabej konstrukcji więźby dachowej wybór dachówek też będzie ograniczony do tych lżejszych. Zdaniem Konrada Zalewskie-go, menedżera produktu z firmy Wlenerberger, nie trzeba jednak demonizować ciężaru dachówek.

– Obecnie wśród dachówek ceramicznych znaleźć moż­na lżejsze modele, ale nawet w przypadku tych cięższych koszt dostosowania więźby dachowej, zwłaszcza w sytuacji nowej budowy, nie jest zna­czącą pozycją w całościowych kosztach inwestycji. Warto więc zainwestować w trwałe i sprawdzone rozwiązanie – radzi Zalewski.

Ogromne znaczenie przy wyborze dachówek, ich rodzaju i koloru ma styl budowanego domu, kolor jego elewacji oraz konstrukcja dachu. Jeśli decy-dujemy się na dom drewniany, warto pokusić się o pokrycie dachu np. strzechą, gontem lub łupkiem. Mając przy tym świadomość, że te naturalne materiały są często droższe od nowoczesnych. W przypad ku domów tradycyjnych nadal popularne są dachy dwuspa dowe, bardziej widoczne niż dachy o niskim nachyleniu czy płaskie – i tu liczą się jakość wykończenia i walory estetyczne dachówek. Warto więc za-inwestować w takie, które nie tylko przetrwają lata, ale nie będą szpecić okolicy.

Jeśli w warunkach zabudowy określony jest kolor dachówek, np. czerwony, raczej nie decydujmy się na budowę domu z zielonym dachem. Jeśli takich ograniczeń nie ma, warto się przyjrzeć, jaka kolorystyka dachów przeważa na sąsiednich posesjach, aby zachować podobną stylistykę i mieszkać w przyjemnym dla oka miejscu. W praktyce bywa z tym różnie.

Decydując się natomiast na budowę domu nowoczesnego, powinno się wziąć pod uwagę nowe trendy. – Moda na to, co ma być na dachu i w jakim kształcie ma być sam dach, zmienia się co kilka lat. Obecnie coraz popularniejsze są płaskie dachy, na których nie ma tradycyjnych dachówek, a są zasadzone rośliny. W ten sposób dach staje się piątą elewacją budynku, pełniąc też funkcję miniogrodu – uważa architekt Robert Konieczny, szef biura KWK Promes. Jego zdaniem to świetne rozwiązanie dla domów na ma-łych działkach lub w budynkach kaskadowych.

Praktycznie co roku przybywa rodzajów i modeli dachówek. Nic dziwnego, że trudno się w nich rozeznać. Od wielu lat najpopularniejsze są dachówki ceramiczne. Wśród nich są naturalne, ceglastoczerwone, wyrabiane z surowej gliny i wypalane w piecu bez dodatku barwników. Gotowe mają poro-watą i matową powierzchnię. Często wykorzystywane są na dachach w obiektach zabytkowych poddawanych renowacji.

Inne ceramiczne dachówki – angobowane – pokrywane są płynną glinką zwiększającą ich trwałość, a dzięki dodaniu barwników możliwe jest uzyskanie różnorodnych kolorów. Wyjątkowo trwałe i odporne na zabrudzenia i wilgoć są dachówki glazurowane, powlekane bezbarwnym lub kolorowym szkliwem, dzięki czemu mogą mieć najwięcej odcieni. Ich powierzchnia jest lśniąca i gładka.

W sprzedaży dostępne są też dachówki cementowe, nazywane często betonowymi. Trochę tańsze od ceramicznych i lżejsze, mają chropowatą powierzchnię, która wymaga co jakiś czas malowania specjalną farbą akrylową.
Wielu zwolenników ma również blachodachówka, znacznie tańsza od ceramicznej i zdecydowanie najlżejsza. Jest to atutem w przypadku re-montowanych dachów, kiedy nie zmienia się słabszej konstrukcji więźby. Dobrze imituje dachówkę ceramiczną, choć jest mniej odporna na warunki atmosferyczne. Stosowana jest głównie do krycia dachów skomplikowanych konstrukcjach i kształtach. W domach stylowych lub rekonstruowanych świetnie sprawdzi się pokrycie np. łupkiem. Jest to rodzaj naturalnej, kamiennej dachówki, znanej od setek lat. Podczas jej obróbki nie stosuje się żadnych dodatkowych środków, dzięki czemu nie powstają szkodliwe dla środowiska odpady.

Budowane od kilku lat nowoczesne domy mają dachy w ciemnych, stonowanych kolorach. Od szarości po grafit, a nawet czarny. Często elewacja domu jest w jaśniejszej, pastelowej tonacji, a nawet w podobnym odcieniu co dachówka. Jej kształty też się zmieniają. Obok tradycyjnych, pofalowanych, np. renesansowych (holenderek), są wielkoformatowe (9-10 szt. na m kw.) lub małe i płaskie karpiówki (ok. 36 szt. na m kw.). – Zainteresowanie płaskimi wielkoformatowym i dachów kam i rośnie. Wiąże się to z nowymi trendami w architekturze, które preferują prostotę i minimalizm – przyznaje Konrad Zalewski.
Wybór dachówki nie jest prosty, ale równie ważną kwestią jest jej profesjonalne ułożenie. Warto skorzystać z po-mocy dekarza z referencjami. Wówczas dach nad głową mamy zapewniony na lata.

1 KOMENTARZ

  1. wybor dachowki to trudne zadanie dla kogos kto sie na tym nie zna, znajomy polecil mi krakowski Omtol i specjaliste pana Krzysztofa Bańka, Czlowiek z ogromna wiedza i doswiadczeniem. Bardzo pomogl mi wyborze dachowki, doradzil odnosnie techniki pokrycia.

Comments are closed.