Wybór koloru dachu

0
3545

Pokrycia dachowe są dostępne niemal w każdym możliwym kolorze. Najpopularniejsze są jednak barwy tradycyjnie kojarzące się z dachem – a więc odcienie rude i brązowe, czerwień, antracyt, szarość, ciemna zieleń, granat i czerń. Inwestorzy, którzy chcą, aby dach ich domu się wyróżniał, mogą wybrać kolory takie jak burgund, oberżyna, niebieski, a nawet… biały.

Do pokryć w stonowanych kolorach nietrudno jest dopasować kolor elewacji. Trzeba przy tym pamiętać, że każdy dom stanowi integralną część otaczającego środowiska. Kolor dachu może spowodować, że będzie się wyróżniał na tle innych lub idealnie się do nich dopasuje – wszystko zależy od wybranej barwy i profilu dachowego.

Przed ostateczną decyzją trzeba się zastanowić, czy dopasować stylistykę dachu własnego domu do domów sąsiadów. Może się także okazać, że wybór będzie narzucony przez lokalne przepisy, które nakazują, aby nowe budynki w danej okolicy i ich dachy miały określony kształt i kolor.

Oprócz tego pokrycie powinno pasować do stylistyki całego domu. Do domów tradycyjnych i tych z dachami o skomplikowanym kształcie najbezpieczniej wybrać pokrycie w jednym z popularnych kolorów. Domy nowoczesne, o prostej bryle, można kryć materiałem w intensywnych, nietypowych kolorach. Gdy dach ma znaczną powierzchnię i duże okapy, lepiej unikać ciemnych kolorów. Mogą one sprawić, że będzie on przytłaczał bryłę domu. Paleta kolorów, w jakich dostępne są pokrycia dachowe, umożliwia zarówno wtopienie domu w otoczenie, jak i skontrastowanie go z nim. Daje też możliwość harmonijnego łączenia z wieloma różnymi materiałami elewacyjnymi, takimi jak: kamień, tynk, drewno, stal czy szkło.

Neutralne szarości – od jasnych po grafitowe – sprawiają, że dach pasuje zarówno do domów w stylu mocno zakorzenionym w tradycji, jak i tych nowocześniejszych. Zmiana natężenia świa-
tła, które nasyca lub łagodzi barwę blachy, powoduje zmienność powierzchni pokrycia: od matowego po satynowy, a nawet połyskliwy. Zieleń i brąz doskonale łączą się z bujną roślinnością. Dobrze sprawdzą się, gdy dom jest otoczony ogrodem. Natomiast czerwień i czerń umożliwiają mocne zaakcentowanie bryły. Stosuje się je najczęściej, gdy dom jest wybudowany w mieście lub ma nowoczesną, prostą formę.

KOLOR DACHU A PRZEPISY

Kolor dachu to nie zawsze wolny wybór inwestora. W niektórych gminach barwę pokrycia narzuca miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (nie dotyczy elewacji, sugerowane jest jedynie utrzymanie jej w kolorach pastelowych). Kolor dachu może także podyktować konserwator zabytków, jeśli nieruchomość znajduje się pod jego ochroną. Zanim więc zdecydujemy się na konkretne pokrycie, spójrzmy poza wtasną działkę, na domy sąsiadów. Często bowiem osiedla domów jednorodzinnych mają podobne zabudowania i tylko projekty domów z takim pokryciem mogą być złożone w urzędzie. Wymagania dotyczące koloru dachu wynikają z potrzeby zachowania ładu w danej okolicy, dbania o jego harmonię kolorystyczną lub unikalny charakter danego miejsca. Z tego powodu czasami pokrycie inne niż tradycyjnie czerwone nie wchodzi w grę.

Przepisy jednak nie określają dokładnie odcienia czerwonego, ponieważ uzyskanie jednoli-
tej kolorystyki byłoby trudne ze względu na różnorodność barw materiałów oferowanych przez producentów. Zwykle podawana jest więc paleta dopuszczalnych kolorów.

Nawet wtedy, gdy przepisy nie wymuszają na nas decyzji o czerwonym pokryciu, ale większość domów ma dach utrzymany w tej kolorystyce, lepiej nie wybierajmy takiego, które będzie się wyróżniać na tle innych (na przykład zielonego lub niebieskiego). Lepiej będzie wyglądać dom pasujący do otoczenia niż na siłę oryginalny.