Rekuperacja ciepła

0
1758

Wzrost wymagań dotyczących jakości powietrza jest motorem zmian w dziedzinie wentylacji. Wiąże się to z dynamiczną wymianą powietrza w przestrzeniach użytkowych. Z wymianą powietrza wiążą się straty ciepła. Tu w sukurs przyszła rekuperacja. Zimą można dzięki niej wstępnie podgrzewać czerpane z zewnątrz powietrze. Można to zrobić ciepłem znajdującym się w powietrzu wydalanym. Latem zaś odwrotnie. Powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach jest chłodniejsze niż czerpane z zewnątrz.

W jaki sposób można przechwycić ciepło z powietrza?

Choć metoda na odzyskiwanie ciepła w omawiany sposób była znana od dawna, jednak szerokie zastosowanie hamowane było przez rachunek ekonomiczny. Niskie ceny nośników energii były główną przyczyną nieprzyjmowania się technologii. Dopiero wzrost cen paliw przyspieszył prace nad optymalizacją i poprawą efektywności urządzeń.
Odzysk ciepła w instalacji zapewnia rekuperator.
Wentylacja z odzyskiem ciepła wykorzystuje dwa sposoby wymiany ciepła:

  • bezpośredni
  • z udziałem medium pośredniego.

Według innego podziału rozróżnia się dwa rodzaje konstrukcji wewnętrznej, a w szczególności kanałów, którymi migruje powietrze w dwóch kierunkach i są to:

  • wymienniki płytowe
  • wymienniki rurowe

Trzecim aspektem organizującym podział wymienników jest sposób przemieszczania się powietrza i organizacja węzła wymiany:

  • wymienniki krzyżowe
  • wymienniki przeciwprądowe
  • wymienniki rotacyjne.
  • bezpośredni
  • z udziałem medium pośredniego.


Według innego podziału rozróżnia się dwa rodzaje konstrukcji wewnętrznej, a w szczególności kanałów, którymi migruje powietrze w dwóch kierunkach i są to:

  • wymienniki płytowe
  • wymienniki rurowe

Trzecim aspektem organizującym podział wymienników jest sposób przemieszczania się powietrza i organizacja węzła wymiany:

  • wymienniki krzyżowe
  • wymienniki przeciwprądowe
  • wymienniki rotacyjne.

Moc cieplna rekuperatora

Praca wymiennika, w który jest wyposażona wentylacja mechaniczna, różni się zasadniczo pomiędzy sezonami: zimowym i letnim. W naszym kraju temperatura zewnętrzna przez większość roku jest niższa niż wewnątrz pomieszczeń. Dlatego bardziej charakterystycznym okresem jest czas zimowy. Wydajność cieplną opisać można przy użyciu kilku parametrów.
Pierwszym jest objętość strumienia powietrza podana w metrach sześciennych przypisanych do jednostki czasu.
Drugi to gęstość powietrza zależna od wysokości nad poziomem morza, a zatem od zmieniającego się ciśnienia.
Kolejne jest ciepło właściwe powietrza. Opisuje reakcję ciał fizycznych na absorpcję ciepła. Jest to wielkość stała dla każdego materiału i jednocześnie zależna od temperatury.
Ostatnim jest tak zwana delta. Dotyczy zmian temperatury, a właściwie temperatur granicznych dla procesu wymiany.

Czas na wybór jednostki centralnej

Właściwy wybór centrali wymiany, którą powinna posiadać wentylacja, możliwy jest po wykonaniu projektu. Wtedy już znane są podstawowe parametry instalacji, jak opory przepływu albo zapotrzebowanie na wymieniane powietrzne. Skuteczny odzysk ciepła możliwy jest tylko po zgraniu wszystkich kluczowych parametrów.
Należą do nich wydajność przepływu i spręż. Pierwszy informuje o ilości powietrza, jaką musi udźwignąć urządzenie, a drugi, jakie opory przepływu powinno pokonać.
Ważny, jest rodzaj wymiennika, czyli jego konstrukcja. Krzyżowy ma prostą konstrukcję i atrakcyjną cenę, jednak ma najniższą sprawność. Wyższą ma wymiennik przeciwprądowy. Najsprawniejszy jest obrotowy, którego sprawność sięga 90%.
Niestety wiąże się to z nasileniem hałasu, jaki wytwarza. Spowodowane to jest wentylatorem, wchodzącym w skład urządzenia. Zatem dobierając rekuperator, trzeba przyjrzeć się bliżej parametrom wentylatora. Trzy fakty opisujące pracę wentylatora zdają się być zasadnicze

  • poziom hałasu
  • apetyt na energię
  • możliwość płynnej regulacji.

Ostatnia rzecz − sterowanie. Pełnię zadowolenia z używania tak zaawansowanej technologii można posiąść, mając do dyspozycji w pełni zdalny system. Absolutnym minimum w tym zakresie powinna być możliwość ręcznego zadawania parametrów pracy. Do pełni luksusu brakuje wtedy tylko rozwiązania w pełni automatycznego. Można skorzystać z najnowszych zdobyczy elektroniki oraz działu IT i oddać sterowanie działaniem rekuperatora pod nadzór systemu inteligentnego domu. Aplikacje mobilne pozwalają na sterowanie instalacją, używając do tego smartfona.