Ogrzewanie kominkowe

0
2903
ogrzewanie kominkiem

Rodzaje kominków

Kominki ze względu na budowę dzielimy na kominki otwarte i zamknięte.

Kominek otwarty

Jest to kominek tradycyjny z otwartym wymurowanym paleniskiem. Ten rodzaj kominków mają duże walory estetyczne, ale ich efektywność energetyczna wynosi tylko 10%, a moc grzewcza jest znikoma.

Kominek zamknięty

Ten rodzaj kominka może występować z wkładem lub kasetą kominkową. Palenisko takiego kominka jest wykonane z materiałów ognioodpornych, które dobrze akumulują ciepło. Są to stal, żeliwo, materiały szamotowe. Łączy funkcję dekoracyjną z użytkową, ponieważ ciepło może być wykorzystane do ogrzewania pomieszczenia lub całego domu za pomocą systemu dystrybucji gorącego powietrza.
Odmianą kominka zamkniętego jest kominek z płaszczem wodnym lub rusztem wodnym. Wkład z płaszczem wodnym nie różni się zewnętrznie od tradycyjnych wkładów, jest nieco innej konstrukcji, Korpus wkładu ma podwójne ścianki pomiędzy którymi znajduje się woda odbierająca ciepło od kominka i przekazująca je do instalacji grzewczej. Natomiast ruszt wodny to żeliwne palenisko wyposażone w stalowe lub miedziane rury z wodą pozyskującą ciepło.

Wybór wkładu kominkowego

Przy wyborze wkładu kominkowego należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

Parametry techniczne

  1. moc nominalna, która powinna być dobrana w zależności od przeznaczenia kominka. Przy używaniu kominka jako dodatkowego źródła ciepła moc wynosić powinna od 20 W/m3 w przypadku nowego domu ocieplonego do 50 W/m3 w domu ze izolacją słabą. Gdy kominek ma być głównym źródłem ciepła moc ta powinna wynieść 30-40 W/m3 w nowym domu do 80-100 W/m3 w starym bez izolacji.
  2. sprawność grzewcza, czyli ekonomiczność, która określa ilość ciepła użytecznego z jednostki paliwa.
  3. zużycie drewna, które powinno wynosić średnio 2,5 kg/h/moc nominalna 7kW
  4. średnia temperatura spalin , która nie powinna przekraczać 400 st.C .

Względy estetyczne

  1. kształt fasady, która może być płaska, trapezowa, półokrągła, panoramiczna, pionowa.
  2. ilość (trzy lub cztery szyby) i układ przeszklonych ścianek takich jak szyba boczna, frontowa.
  3. rodzaj i sposób wykończenia fasady farbą żaroodporną lub emalią, mosiądzem, chromoniklem lub brązem.

Względy funkcjonalne

  1. otwieranie drzwi- na bok, dzielone na dwie części, harmonijkowe, podnoszone do góry, chowane pod lub za palenisko.
  2. łatwość regulacji procesu spalania.
  3. wyposażenie dodatkowe takie jak szyber, system podnoszenia drzwi.
  4. utrzymanie w czystości szyby- szyba samoczyszcząca pokryta warstwą tlenku metalu, system podwójnej szyby, szyba z kurtyną powietrzną.

Systemy ogrzewania kominkowego

Ciepło z kominka rozprowadzane jest przez system dystrybucji gorącego powietrza na dwa sposoby:

  1. systemem grawitacyjnym wykorzystującym zjawisko unoszenia się gorącego powietrza. Używanym do ogrzewania pomieszczeń przylegających do kominka i znajdujących się na nim.
  2. systemem z wentylatorem wymuszającym przepływ powietrza do ogrzewania całych budynków.

Innym sposobem jest zastosowanie wkładu z płaszczem wodnym lub rusztem wodnym, który ogrzewa dom przez połączenie z instalacją centralnego ogrzewania. System ten może też służyć do ogrzewania wody użytkowej.

Instalacja i użytkowanie

Na etapie projektowania domu powinno się ustalić miejsce i funkcję instalacji kominka, który powinien być usytuowany w możliwie najbliższej odległości od przewodu kominowego. Przekrój przewodu kominowego powinien być dopasowany do wylotu spalin z wkładu lub pieca. Strop pod kominkiem powinien być odpowiedniej wytrzymałości. Podłoga przed kominkiem powinna być z materiałów ognioodpornych takich jak na przykład kamień, gres, klinkier, blacha, szkło.

Kominek powinien otrzymywać minimum 10 m3 świeżego powietrza do spalania na godzinę na 1 kW mocy urządzenia. Odległość izolacji od żeber ścian wokół wkładu powinna wynieść minimum 5 cm.