Jak chronić mieszkanie przed upałami

0
1759
ochrona mieszkania przed upałem

Najnowszą bronią przeciwko niepożądanym promieniom słonecznym są nowoczesne markizy zbudowane z włókna szklanego montowane na zewnątrz okien. W walce z przegrzaniem pomieszczeń markizy są aż osiem razy skuteczniejsze od tradycyjnych rolet wewnętrznych. – Potrafią obniżyć temperaturę powietrza w pomieszczeniu nawet o 10 stopni.

Ale to niejedyna ich zaleta. – Markizy są zbudowane z materiału, który zapewnia intymność. Gdy jesteśmy w pomieszczeniu, widzimy, co dzieje się za oknem, ale nikt z zewnątrz nie widzi, co jest w środku. W nocy, gdy mamy zapalone światło, ta ochrona też działa, choć w mniejszym stopniu.

Markiza w wersji Solar jest na tyle sprytna, że sama wie, kiedy powinna się zwinąć, a kiedy zasłonić okno. – Ma specjalny panel fotowoltaiczny. Jego zadaniem jest ładowanie akumulatora oraz reagowanie na poziom światła. Dzięki niemu markiza rano się opuszcza, a wieczorem chowa – tłumaczy ekspert.

ABC OCHRONY PRZED UPAŁAMI W DOMU

  • Zasłaniaj okna. zwłaszcza dachowe i te od strony południowej lub południowo-zachodniej.
  • Nie otwieraj ich w południe, gdy powietrze jest najbardzie) rozgrzane.
  • Wietrz pomieszczenia wieczorem lub w nocy.
  • Gdy się ochłodzi, rób krótkie przeciągi (pamiętaj o zabezpieczeniu okien i drzwi, przed gwałtownym zamknięciem).
  • Aby temperatura w pomieszczeniu spadła, ustaw przy wentylatorze miskę z lodem.

ROLETA ZNACZY CHŁÓD

Ochronę przed przegrzaniem – ale także włamaniem – zapewniają rolety zewnętrzne. Warto o nich pamiętać szczególnie w wypadku okien, które wychodzą na południe lub południowy zachód. Są też zbawieniem dla lokatorów poddaszy.

Rolety podtynkowe zapewniaj dobra izolację termiczna domu i wpasowują się w elewacje budynku. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że w takich pomieszczeniach temperatura bardzo szybko skacze w górę. Jeśli okno dachowe wychodzi na południe, wystarczą dwie-trzy godziny, żeby na poddaszu mieć skwar sięgający powyżej 40 stopni C.

Rolety pomagają zachować odpowiednią temperaturę przez cały rok, nie tylko wtedy, gdy z nieba leje się żar. Podczas mrozów zapobiegają ucieczce ciepła z domu. Zimą w znacznym stopniu pozwalają obniżyć koszty ogrzewania, latem natomiast, gdy świeci słońce, a na zewnątrz panuje wysoka temperatura, zapewniają przyjemny chłód oraz półmrok dający odpoczynek zmęczonym oczom.

Rolety przeciwdziałają też emitowanym przez słońce promieniom UV. A te przecież szkodzą nie tylko nam, ale także obiciom mebli czy kolorom ścian.

Oprócz tradycyjnie stosowanych rolet zewnętrznych na rynku dostępne są także inne rozwiązania przeciwsłoneczne – rolety tekstylne. Montowane na zewnątrz pomieszczenia chronią wnętrza przed przegrzaniem, niwelując przy okazji tzw. efekt olśnienia, co jest szczególnie ważne dla osób pracujących przy komputerze.

Jeśli ktoś ma dylemat: wybrać roletę czy markizę, może zdecydować się na ostatnią nowinkę rynkową – osłonę łączącą zalety obu produktów. Chodzi o markizoletę, która z jednej strony chroni jak typowa roleta przed nasłonecznieniem, z drugiej – jak przystało na markizę – pozwala widzieć, co dzieje się na zewnątrz.

To ostatnie jest możliwe po otwarciu (do 180 stopni) specjalnego ramienia.

Odetchnąć w upały może także właściciel okiennic. Nie bez powodu królują one w krajach południowych. Okiennice zapewniają wygodę i piękny wygląd domu. W zależności od upodobań można kupić bardziej tradycyjne modele drewniane lub nowoczesne, zbudowane np. z aluminium. – Okiennice MB-SUNSHADES zapewniają doskonałą ochronę przed zbyt mocnym nasłonecznieniem pomieszczeń, a ich zastosowanie nadaje elewacji charakterystyczny wygląd.

Przeznaczone są one do budynków komercyjnych.

Konstrukcja okiennic jest lekka, a jednocześnie wytrzymała. – Dzięki zróżnicowanym systemom zawiasów możemy zdecydować się na kilka różnych rozwiązań pozycji zamkniętej okiennic: mogą być wysunięte przed elewację, zlicowane z nią lub umieszczone głębiej, we wnęce okiennej.

Nieco staroświecki urok okiennic nie musi wiązać się z ich równie staroświeckim systemem sterowania – ręcznie z zewnątrz lub od środka domu przy użyciu mechanizmu korbowego. Ostatnio na rynku pojawiły się okiennice przesuwne zamykane i otwierane elektrycznie. Warto je zastosować zwłaszcza przy oknach o dużych powierzchniach. Świetnie się prezentują w budynkach o nowoczesnych bryłach. Oczywiście to rozwiązanie możemy zastosować tylko we własnych domach, bo nawet najpiękniejsze okiennice nie zyskają akceptacji spółdzielni mieszkaniowej.

ŻALUZJE I ROLETY TEKSTYLNE

Od lat 90. Polacy osłaniają też okna żaluzjami. Przez ten czas pojawiło się wiele funkcjonalnych modeli. Na rynku dostępne są chociażby zewnętrzne żaluzje aluminiowe pokryte powłoką odbijającą promieniowanie słoneczne. Z wewnętrznych możemy zafundować sobie bardzo modne drewniane lub tańsze aluminiowe. W przypadku żaluzji ogranicza nas tylko wyobraźnia. Plusem jest to, że możemy regulować kąt pochylenia lamelek, dzięki czemu do pomieszczenia wpada mniej lub więcej światła. Minusem jest to, że kiepsko się je czyści.

W walce z upałami sprawdzają się również tekstylne rolety. Wydawałoby się, że najlepiej wypadną te w ciemnych kolorach, jednak lepiej wybraćjasne. Dlaczego? Wprawdzie ciemne kolory przepuszczają mniej światła, ale jednocześnie bardziej się nagrzewają. Wersja lux rolety składa się z dwóch warstw: zewnętrznej, odbijającej światło, i wewnętrznej, która spełnia funkcję dekoracyjną.

Stop promieniom słonecznym mówią także rolety zaciemniające. Nowością są rolety typu dzień-noc. Są uszyte z dwóch warstw materiałów – przezroczystego i gęściejszego. Materiał jest nawinięty podwójnie na dwa wałki, przy przesuwaniu pasy zaciemniające mijają się z przezroczystymi. To mechanizm podobny do tego w żaluzjach, który pozwala na regulację ilości światła.

Jeśli przez okno zagląda nam nie tylko słońce, ale także sąsiad, możemy przykleić na szybę specjalną folię. Producenci oferują produkty o różnym stopniu filtracji. perforacji, w rozmaitych kolorach i wzorach. Popularność zdobywa folia refleksyjno-lustrzana (działa jak lustro weneckie). Pozwala zacienić pokój i jednocześnie widzieć, nie będąc widzianym. Folię można umieścić od strony wewnętrznej okna, jednak zwykle przykleja się ją na szybie zewnętrznej. Dzięki temu folia odbija promienie i jednocześnie pochłania energię słoneczną, zanim dotrze ona do szyby okna.

Jak widać, na rynku mamy taki wybór produktów, że łatwo stracić głowę. Do sprawy warto więc podejść na chłodno.