Dachówki ceramiczne czy cementowe

0
2522

DACHÓWKI CERAMICZNE

Można uznać, że ich kolor jest z góry narzucony, ponieważ produkuje się je z naturalnego materiału, jakim jest glina. Odcień zależy od jej złoża i związanej z tym zawartości związków żelaza, które w trakcie wypalania nadają dachówce określoną barwę. Większość z dachówek ceramicznych ma kolor naturalny – przeważnie ceglastoczerwony. Barwę tę określa się jako czerwień naturalną.

Jeśli nie zadowala nas tylko czerwona kolorystyka i nie chcemy walczyć z mchem, możemy wybrać dachówki angobowane (powlekane przed wypaleniem specjalnymi glinkami). Są one dostępne w dużo większej palecie kolorów i różnych stopniach połysku. Im szlachetniejsza angoba, tym jest on większy.

i Inną opcją są dachówki glazurowane (pokryte warstwą szkliwa). Wśród nich będziemy mogli znaleźć również nietypowe kolory (na I przykład niebieski, zielony) oraz wysoki połysk, z którym wiąże się największa odporność na wnikanie brudu i porastanie mchem. Ich gładka powierzchnia pozwala na samooczyszczanie się pokrycia podczas deszczu. To szczególnie ważne na terenach o większej wilgotności czy w pobliżu lasów.

Do grafitowego dachu pasują ściany w chłodnej gamie kolorystycznej – od bieli do szarości. Dobrze wygląda przy nich także biały, czerwony, szary lub czarny klinkier, drewno oraz kamień f naturalny (wapień, piaskowiec, łupek). 

Na zamówienie producenci mogą przygotować dachówki w niemal dowolnym kolorze. Na rynku dostępne są także dachówki, których kolor nie jest jednolity, ale cieniowany, a także dachówki z efektem postarzania, stylizowane na szlachetnie spatynowane. Ich powierzchnia wygląda, jakby zdobiły dach już od wielu lat.
Każdy, kto ceni sobie indywidualizm i nie liczy się z kosztami pokrycia, może zdecydować się na dachówki produkowane na indywidualne zamówienie. Obecnie nie ma większego problemu ze znalezieniem fabryki ceramiki budowlanej, która się tym zajmie. Takie ponad-standardowe rozwiązanie oferują niewielkie cegielnie i manufaktury wytwarzające materiały ceramiczne przeznaczone do renowacji,

rewitalizacji i konserwacji zabytków. Dachówki są produkowane bez żadnych chemicznych domieszek (barwników, plastyfikatorów itp.) i według starych technologii. Formuje się je ręcznie, przy użyciu matryc z drewna, suszy naturalnie i wypala węglem w piecach okresowych lub kręgowych. Dzięki temu są produktami niepowtarzalnymi, unikalnymi, których nie można w żaden sposób porównywać z produkowanymi standardowymi dachówkami ceramicznymi.

DACHÓWKI CEMENTOWE

Dzięki nowoczesnej technologii dachówki te nie kojarzą się już wyłącznie z szarą i chropowatą powierzchnią. Obecnie kolor większości z nich uzyskuje się przez dodanie do mieszanki odpowiednich naturalnych pigmentów (związków żelaza) oraz przez pokrywanie powierzchni dachówki powłoką akrylową. Te zabiegi pozwalają wyeliminować różnice w odcieniach dachówek.

Na rynku dostępne są dachówki cementowe w wielu kolorach, choć i tak największą popularnością cieszą się te tradycyjne: ceglane, brązowe czy grafitowe. To one zajmują obowiązkową pozycję w standardowej ofercie producentów, jest także możliwość zamówienia kolorów specjalnych. Wiąże się to jednak z odpowiednią dopłatą.