Czym kierować się przy zakupie okien?

0
1436
okna

Oszczędność to słowo klucz przy doborze okien. I nie chodzi tylko o cenę, lecz także o to, jak ich wybór wpłynie na koszt eksploatacji budynku. Dobrze dobrane okna pozwolą uniknąć płacenia wysokich rachunków za ogrzewanie. Ochronią też przed hałasem i będą ozdobą wnętrza.

Aby zapewnić w domu jak najkorzystniejszy bilans energetyczny i komfort cieplny, trzeba – po pierwsze – dopasować wielkość okien do powierzchni ścian. Po drugie, rozmieścić okna, biorąc pod uwagę strony świata: większe przeszklenia należy zaplanować od strony południowej, minimalną liczbę okien od północy. Po trzecie, musimy wybrać okna o odpowiednich właściwościach.

Dwa pierwsze z tych warunków należy uwzględnić już na etapie opracowywania projektu domu; na wybór parametrów okien przyjdzie czas na dalszym etapie budowy.

PO PIERWSZE: CIEPŁO

Przy doborze okien trzeba wziąć pod uwagę ich izolacyjność cieplną oznaczoną symbolem Uw. To współczynnik przenikania ciepła. Dostępne na rynku okna mają zwykle Uw od 0.9 do 1,3 W/(m2K). Im niższy współczynnik, tym bardziej energooszczędne jest okno. Warto pamiętać, że wartość współczynnika przenikania ciepła dla całego okna od stycznia 2017 roku nie będzie mogła być wyższa niż 1,1 W/m2K, a od stycznia 2021 r. Uw będzie mógł wynieść maksymalnie 0,9 W/m2K.

Wartość współczynnika Uw zależy od wielu czynników. – To wielkość okna – im większe, tym jest niższy; liczba podziałów – im mniej, tym lepiej. To także odpowiedni dobór elementów składowych, takich jak szyba i profil.

Przez okno nie tylko traci się ciepło, ale także można je „pobierać” – pod warunkiem, że dopasuje się właściwości szyb do funkcji poszczególnych pomieszczeń i stron świata. Nowoczesne szyby ograniczają ucieczkę ciepła z domu dzięki powłokom niskoemisyjnym i mogą – jeśli mają selektywne powłoki przeciwsłoneczne – inteligentnie ograniczać jego dopływ z zewnątrz, nie dopuszczając do przegrzewania się pomieszczeń.

PO DRUGIE: CISZA

Okno to nie tylko szyby. Niezwykle ważny jest profil, który jest podstawą konstrukcji każdego okna. Jego elementy to ramy, skrzydła, słupki i szprosy. Dziś producenci profilów PVC prześcigają się w usprawnieniach, które mają poprawić ich właściwości cieplne. Jedni zwiększają głębokość zabudowy kształtowników i liczbę komór. Drudzy eliminują z profilów wzmocnienia stalowe, wykorzystują materiały kompozytowe albo wypełniają profile materiałami izolacyjnymi.

Zadaniem okna jest także izolacja akustyczna. Dlatego przy jego wyborze warto zwrócić uwagę na wskaźnik Rw informujący o stopniu, w jakim chroni ono pomieszczenia przed dźwiękami dobiegającymi z zewnątrz. Jest on wyrażany w decybelach (dB) – im jest wyższy, tym lepiej okno tłumi hałas. Na ruchliwej ulicy hałas ma 80-90 dB. Jaki więc wskaźnik Rw powinno mieć okno?

Około 35 dB. ale w głośnym miejscu powinno to być około 40 dB.

By osiągnąć tak wysoki wskaźnik izolacji akustycznej, konieczny jest też właściwy montaż okna. najlepiej więc korzystać z autoryzowanych ekip montażowych, bo na jakości prac nie należy oszczędzać.

PO TRZECIE: INTELIGENCJA

Jeśli wybieramy stolarkę okienną i mamy do dyspozycji większy budżet, możemy zdecydować się na tzw. inteligentne okna. – To mikrowentylacja, stopniowanie uchylności, wszelkie blokady, a nawet zdalne sterowanie oknem, które można dodatkowo wyposażyć w czujniki. np. deszczu czy siły wiatru, które automatycznie zamkną okna, gdy będzie silny deszcz czy wiatr – mówi Stanisław Oko. – Można też zastosować nawiewniki z automatycznym sterowaniem, które uruchomią wentylację, gdy w pomieszczeniu będzie za dużo pary wodnej.

Tym, którzy są mniej wymagający i mają mniejsze możliwości finansowe, ale mimo to marzą im się okna w nietypowych czy modnych kolorach, można zaproponować nakładki aluminiowe na plastikowe profile. Mogą one imitować rozmaite gatunki drewna, występują w szerokiej palecie kolorów, więc każdy może znaleźć rozwiązanie, które będzie doskonale komponować się z kolorystyką wnętrz.

Nakładki aluminiowe nie pogarszają właściwości cieplnych okien, a jednocześnie ich zastosowanie umożliwia też w niektórych sytuacjach wykonanie nieco większych gabarytów okien czy drzwi, bo przyklejenie nakładek dodatkowo zwiększa sztywność konstrukcji.

PO CZWARTE: MODA

A co jest po prostu modne? – Od jakiegoś czasu klienci interesują się konstrukcjami ze skrzydłami zachodzącymi głębiej za ramę i pozwalającymi na maksymalizowanie powierzchni przeszklonych. To interesujące rozwiązanie designerskie.

Takie okna. zbudowane na bazie lekkich, wąskich, pozbawionych wzmocnień stalowych profilów, z wklejanymi szybami, pozostają jednak energooszczędne, a przy tym są po prostu bardzo ładne. Z zewnątrz dodają lekkości elewacji budynku.

Z uwagi na dzisiejszy sposób montowania okien rama zostaje prawie w całości osłonięta warstwą ocieplenia i tynku. Dzięki temu z zewnątrz widoczna jest tylko minimalna jej część wokół szklanej tafli, a dodatkowo polepsza to właściwości cieplne konstrukcji.

Jest jeszcze jeden trend, niezmienny od dłuższego czasu – duże, oszklone powierzchnie, całe ściany ze szkła albo przesuwne drzwi, które wprost z jadalni, salonu czy biblioteki prowadzą na taras lub do ogrodu. Dzięki temu przestrzeń domu otwiera się na otoczenie i jest doskonale oświetlona.

Polecamy unoszono-przesuwne drzwi balkonowe HST. Szerokość skrzydła może mieć od 800 do 3000 mm szerokości i wysokość do 2700 mm, a mechanizmy okuciowe pozwalają na przesuwanie tych ogromnych skrzydeł przy użyciu minimalnej siły.

Drzwi HST mogą występować w kilku różnych wersjach i układach skrzydeł oraz części nieotwieranych. To bardzo nowoczesne i bezpieczne rozwiązanie. Świetnie sprawdza się zwłaszcza tam, gdzie likwidowane są bariery architektoniczne i gdzie trzeba zastosować niski próg. W dodatku mimo ogromnych rozmiarów drzwi HST skutecznie chronią mieszkanie przed ucieczką ciepła. A że stają się coraz bardziej popularne, spada ich cena.